Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Vědecký festival na ISŠ – COP ve Valmezu

Vědecký festival na ISŠ – COP ve Valmezu 08 Pro

Víc než 700 žáků z 19 základních škol z Valašskomeziříčska, Rožnovska, Vsetínska, Novojičínska si užilo další ročník Vědeckého festivalu na Integrované střední škole ve Valašském Meziříčí. Ten se konal ve středu 7. prosince 2022 již popáté v prostorách adventně nazdobené školy.

V rámci festivalu se prezentovali nejen žáci gastronomických, chemických, strojírenských či elektrotechnických oborů Integrované střední školy, ale také firmy z celého regionu. Studenti ISŠ – COP na chodbách a v odborných učebnách předváděli svůj um. Návštěvníci tak mohli ochutnat např. ovoce s čokoládou či sladké pečivo, sledovali pletení vánoček, vykrajování vánočního cukroví, zdobení perníčků atd. V elektro a strojírenských dílnách pro změnu obdivovali zručnost žáků školy. Průvodci z řad studentů se všem zúčastněným maximálně věnovali, provedli je celou školou, ukázali jim učebny, dílny a jídelnu.

Jak jsme již zmínili, nedílnou součástí Vědeckého festivalu byla účast firem z celého okresu. Zástupci personálních oddělení zde představili své společnosti. Žáci končících ročníků se tak mohli seznámit např. s firmou ROBE lighting s.r.o., Kayaku Safety Systém Europe a.s., PWO Czech Republic a.s., UNITES SYSTÉM a.s., MP Krásno a.s., ON Semiconductor Czech rep., ČEZ a.s., SSI Schäfer s.r.o., Hirschmann Czech, CS Cabot spol. s r.o., či se společností DEZA a.s.

 „Naše společnost PWO Czech Republic a.s. každoročně ráda podporuje spolupráci s ISŠ-COP jak finančně tak účastí na Vědeckém festivalu a jiných akcích pro studenty a veřejnost. Cílem je podpora strojírenských oborů. Během studia nabízíme studentům možnost praxe a zapojení se do stipendijního programu, díky čemuž si osvojí praktické zkušenosti a návyky pro budoucí zaměstnání“ zhodnotila Natálie Dobešová za personální oddělení společnosti PWO Czech Republic a.s. s tím, že i díky Vědeckému festivalu se žákům závěrečných ročníků dostanou místní firmy více do povědomí.

Velký tahákem dne byla představení pracovníků Světa vědy a techniky z Dolní oblasti Vítkovic, kteří již dopředu avizovali, že návštěvníky zapálí pro vědu. A své slovo dodrželi! Během dne mohli návštěvníci obdivovat barevné ohně, v sedmi vstupech ukázali, jak vypadají pokusy s kapalným dusíkem a suchým ledem, jak se vyrábí chutné kuličky díky molekulární kuchyni a na závěr se pokoušeli překřičet letadlo.

 „Jsem nesmírně rád, že jsme Vědecký festival po dvouleté přestávce způsobené covidem, mohli opět uspořádat. Ukázalo se, že základní školy na tuto akci nezapomněly a že je o ni pořád obrovský zájem. Mám radost, že můžeme na půdě školy poodhalit žákům kreativním a zábavným způsobem zákulisí vědy a techniky a doufám, že alespoň některé z návštěvníků pro vědu a technické obory nadchneme,“ uzavřel ředitel ISŠ – COP ve Valašském Meziříčí Petr Pavlůsek s tím, že děkuje všem, kteří se na přípravě festivalu jakkoliv podíleli.Přiložené fotografie