Studenti M2B navštívili národní kulturní památku Dolní Vítkovice v Ostravě

Studenti M2B navštívili národní kulturní památku Dolní Vítkovice v Ostravě 16 Kvě

Dne 11. 5. 2022 se studenti 2. ročníku oborů Mechanik strojů a zařízení a Chemik operátor zúčastnili odborné exkurze do unikátní národní kulturní památky Dolní Vítkovice v Ostravě.

Nejprve se žáci seznámili se stručnou historií celého komplexu. Následovala krátká prohlídka areálu vysokopecního závodu a koksovny. Ovšem nejzajímavější část exkurze je teprve čekala – vyjížďka na Vysokou pec č. 1.

Od roku 1998 vyhaslá vysoká pec všem představila proces výroby železa. Její výška je 64 metry, denně vyrobila v průměru od 950 do 1250 tun surového železa a v provozu byla od roku 1911 do roku 1998. Naučná stezka po vysoké peci studenty provedla cestou, kudy dříve procházely suroviny a samotný technologický tok výroby. Skipovým výtahem se žáci dostali až do místa vsázky, tzv. tlamy pece, která se kdysi plnila koksem, železnou rudou, vápencem a dalšími příměsemi. Odtud mohli také vidět z plynojemu přestavěnou Multifunkční aulu GONG, kde probíhají mimo jiné různé společenské a kulturní akce. Poté se vydali až na samotný vrchol pece, odkud jim hrdý monument umožnil opravdu netradiční pohled na město Ostravu a Beskydy. Na zpáteční cestě dolů pak nahlédli do tajemného nitra pece, kde teplota v minulosti přesahovala 1500 °C. Nakonec se zastavili na odlévacích plošinách strusky a surového železa.