Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Studenti M2B navštívili národní kulturní památku Dolní Vítkovice v Ostravě

Studenti M2B navštívili národní kulturní památku Dolní Vítkovice v Ostravě 16 Kvě

Dne 11. 5. 2022 se studenti 2. ročníku oborů Mechanik strojů a zařízení a Chemik operátor zúčastnili odborné exkurze do unikátní národní kulturní památky Dolní Vítkovice v Ostravě.

Nejprve se žáci seznámili se stručnou historií celého komplexu. Následovala krátká prohlídka areálu vysokopecního závodu a koksovny. Ovšem nejzajímavější část exkurze je teprve čekala – vyjížďka na Vysokou pec č. 1.

Od roku 1998 vyhaslá vysoká pec všem představila proces výroby železa. Její výška je 64 metry, denně vyrobila v průměru od 950 do 1250 tun surového železa a v provozu byla od roku 1911 do roku 1998. Naučná stezka po vysoké peci studenty provedla cestou, kudy dříve procházely suroviny a samotný technologický tok výroby. Skipovým výtahem se žáci dostali až do místa vsázky, tzv. tlamy pece, která se kdysi plnila koksem, železnou rudou, vápencem a dalšími příměsemi. Odtud mohli také vidět z plynojemu přestavěnou Multifunkční aulu GONG, kde probíhají mimo jiné různé společenské a kulturní akce. Poté se vydali až na samotný vrchol pece, odkud jim hrdý monument umožnil opravdu netradiční pohled na město Ostravu a Beskydy. Na zpáteční cestě dolů pak nahlédli do tajemného nitra pece, kde teplota v minulosti přesahovala 1500 °C. Nakonec se zastavili na odlévacích plošinách strusky a surového železa.Přiložené fotografie