Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

Peču, pečeš, pečeme a peče také celá ISŠ

Peču, pečeš, pečeme a peče také celá ISŠ 20 Úno

V těchto dnech vysílá ČT1 soutěž Peče celá země. Tento pořad nás inspiroval a rozhodli jsme se podpořit soutěživost žáků a ukázat jejich dovednosti. Proto jsme v naší škole uspořádali vlastní obdobu této soutěže pod názvem Peče celá integrovka.  

Soutěže se zúčastnili pekaři, cukráři a kuchaři – číšníci třetího ročníku. Náhodným losem jsme zvolili od každé profese jednoho odborníka, a tím vzniklo 9 soutěžních týmů. 

Pro soutěžící jsme vybrali recepty na 3 různé výrobky - bábovku, makové kynuté květy a věnečky. Úkol byl jasný. Pekaři připraví makové květy, cukráři bábovku a kuchaři – číšníci upečou věnečky a zároveň přichystají slavnostní výzdobu stolu reprezentující jejich družstvo. 

Výrobky, které nejsou pro jednotlivé obory úplně typické, a navíc náhodný losovaný výběr žáků do družstev jednotlivé soutěžící zpočátku hodně zaskočil. Ale v období příprav na soutěž se prolomily ledy, žáci začali spolupracovat a hledali cestu k úspěchu. Vymýšleli ozdoby na výrobky, ladili barvy při výzdobě stolů a zavládl soutěžní duch. Aby ne. Úspěšná družstva čekaly hodnotné ceny, které škola získala za podpory firmy Robe lighting s.r.o., Města Valašské Meziříčí a také místní Pizzerie U Černého orla. Po celou dobu příprav na akci vládla v odborném výcviku atmosféra sice soutěživá, ale plná humoru a pohody.  

A jak to dopadlo? 19. 2. 2020 nastal očekávaný den D. Jednotlivá družstva od 7 hodin ráno pilně připravovala své výrobky – míchali, šlehali, pekli, zdobili a výsledek? Posuďte sami …. Dáme fotky 

Naším hlavním cílem bylo ukázat nejen žákům, ale i ostatním návštěvníkům, že naši budoucí pekaři, cukráři a kuchaři – číšníci se dokáží poprat s nástrahami své profese a zvládnou i výzvy, které jim život mimo školu přinese. A že výuční list není jen papír, jenž ukončí jejich tříleté snažení u nás, ale že mohou být pyšní na to, co se u nás naučili, a mají šanci v budoucnu něco ve svém oboru dokázat a nebát se hrdě říct, já jsem pekař, cukrář, kuchař nebo třeba řezník.  

V dnešní době, bohužel, klasická řemesla našich předků nezadržitelně mizí. A i to byl jeden z důvodů, proč jsme soutěž vyhlásili. Voňavý křupavý chleba, vánočka s rozinkami, žloutkový věneček a milá obsluha, tohle jistě nezvládne 3D tiskárna. Chceme, aby si naši žáci uvědomili, že poctivě zvládnuté řemeslo je dar, který jim umožní úspěšně obstát i v mnoha dalších situacích běžného života. 

 Mgr. Dagmar Zetková 

Zástupce ředitele odborného výcviku Přiložené fotografie