Návštěva Muzea Jana Amose Komenského v Přerově

Návštěva Muzea Jana Amose Komenského v Přerově 29 Dub

Animační program tříd M3A a N 1 v Muzeu Jana Amose Komenského v Přerově – 22.4.2022

V Přerově se učil a později sbíral své první pedagogické zkušenosti. Tamní muzeum se stalo prvním na světě, které nese jeho jméno. Může se pochlubit největší sbírkou jeho map na světě a také expozicí historických tříd. Mezi nimi je i zrekonstruovaná učebna z časů tohoto „Učitele národů“ – Jana Amose Komenského.

Život celosvětově známého filosofa, teologa a pedagoga je neodmyslitelně spjatý s Přerovem. Mladý Jan ve městě studoval na vyšší latinské škole Jednoty bratrské. Po absolvování německých vysokých škol si v Přerově vyzkoušel v praxi své novátorské pedagogické postupy a také se tam připravoval na vědeckou a literární činnost. Jan Amos Komenský je díky svým pedagogickým spisům známý jako učitel národů, velký humanista a filozof. Málokdo ale ví, že také stavěl perpetuum mobile a spolupracoval s alchymisty.

Přerované a pokrokoví obyvatelé střední Moravy se k jeho odkazu vždy hrdě hlásili. Roku 1874 slavnostně odhalili první sochu Komenského na světě a ve městě vzniklo první muzeum nesoucí jeho jméno. Muzeum Komenského, cíl naší projektové výuky, sídlí na zámku na Horním náměstí. Jeho součástí je i expozice historických tříd. A samozřejmě nechyběla ani zrekonstruovaná třída z časů Komenského.

Program Tváře J.A.Komenského, kterého se naši studenti zúčastnili, připomněl Komenského strastiplnou životní cestu napříč Evropou. „Navštívili jsme“ všechny země, kde Komenský žil, nebo pracoval. Zjistili, že jeho osoba byla vskutku mnohovrstevnatá a obdivuhodná a sestavili si jeho tvář

Návštěvou muzea ovšem putování našich tříd M3A a N1 po stopách Učitele národů v Přerově určitě nekončí.

Vernerová Lenka

Milí studenti, byli jste skvělí!!!!