Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

NA ISŠ - COP VYHLÁSILI NEJLEPŠÍ MLADÉ CHEMIKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

NA ISŠ - COP VYHLÁSILI NEJLEPŠÍ MLADÉ CHEMIKY ZLÍNSKÉHO KRAJE 12 Úno

Dne 8. 2. 2024 proběhlo na ISŠ – COP slavnostní vyhlášení vítězů regionálního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Jedná se o největší chemickou soutěž v České republice. Je určena pro žáky 9. tříd základních škol. Ti si tak formou zábavných testů a laboratorních úloh mohou porovnat své znalosti a dovednosti v oblasti chemie. Letos byla zaznamenána v 1. kole REKORDNÍ ÚČAST V HISTORII SOUTĚŽE - 22 295 žáků ze 767 ZŠ z celé ČR.

Vyhlašovatelem soutěže je Svaz chemického průmyslu ČR, spoluvyhlašovatelem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a pořadatelem Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. V tomto školním roce probíhá v rámci celé republiky již její 12. ročník. Zlínský kraj se této soutěže účastní podesáté a organizace soutěže v tomto regionu se opět ujala naše škola. Záštitu nad soutěží ve Zlínském kraji převzala Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. - radní pro školství a kulturu Zlínského kraje.

Do soutěže se v říjnu přihlásilo ze všech oslovených základních škol ze Zlínského kraje a okresu Nový Jičín 33 škol.

V 1. kole soutěže, které proběhlo v říjnu a listopadu, si více než 700 žáků porovnalo své znalosti obecné a anorganické chemie v zábavném vědomostním testu. Ten vypracovali při hodině chemie na své škole.

Do 2. kola, které se uskutečnilo 14. prosince 2023, postoupili z každé školy 3 nejlepší žáci. Toto kolo proběhlo na půdě ISŠ – COP formou již náročnějšího vědomostního testu. Soutěžící si v něm prověřili své poznatky o vlastnostech a použití různých chemických prvků a jejich sloučenin a vědomosti z různých oblastí lidského života, kde se uplatňuje či využívá chemie. Zúčastnilo se jej 92 žáků z 33 ZŠ.

Třicet nejúspěšnějších žáků postoupilo do 3. kola – regionálního finále – konaného 8. února 2024 V tomto kole si soutěžící prověřili své praktické dovednosti i teoretické znalosti v chemických laboratořích školy. Tématem byla tentokrát voda se zaměřením na její tvrdost. Celkový výsledek se pak skládal z výsledků 2. a 3. kola. Zároveň v tento den proběhlo v aule školy i slavnostní vyhlášení vítězů a předání hodnotných cen za přítomnosti zástupců jednoho ze sponzorů – společnosti DEZA, a.s.

A jak to všechno dopadlo? Na 1. místě se umístil žák ze ZŠ Hovězí František Putala. Stříbrnou příčku obsadila žákyně z valašskomeziříčské ZŠ Šafaříkova Šárka Lieblová. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Martin Böserle z kroměřížské ZŠ U Sýpek. Pro všechny finalisty byly přichystány hodnotné ceny a drobné upomínkové předměty. Vítězka získala mobilní telefon, další odměny se nesly v hudebním duchu, ať už se jednalo o různé typy bezdrátových sluchátek nebo přenosný reproduktor.

Vítězům blahopřejeme, všem soutěžícím žákům děkujeme za účast a přejeme, aby jim zasloužené dárky přinesly v životě co nejvíce užitku.

Na závěr je nutné dodat, že z regionálního finále postupují 2 nejlepší do celostátního finále, které se uskuteční 13. června 2024 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Držíme pěsti a přejeme co nejlepší umístění.Přiložené fotografie