NA ISŠ - COP VYHLÁSILI NEJLEPŠÍ MLADÉ CHEMIKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

NA ISŠ - COP VYHLÁSILI NEJLEPŠÍ MLADÉ CHEMIKY ZLÍNSKÉHO KRAJE 23 Bře

Dne 22. 3. 2022 proběhlo na ISŠ – COP slavnostní vyhlášení vítězů regionálního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Jedná se o největší chemickou soutěž v České republice. Je určena pro žáky 9. tříd základních škol. Ti si tak formou zábavných testů a laboratorních úloh mohou porovnat své znalosti a dovednosti v oblasti chemie.

Vyhlašovatelem soutěže je Svaz chemického průmyslu ČR, spoluvyhlašovatelem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a pořadatelem Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. V tomto školním roce probíhá v rámci celé republiky již její 10. ročník. Zlínský kraj se této soutěže účastní podeváté a organizace soutěže v tomto regionu se opět ujala naše škola. Záštitu nad soutěží ve Zlínském kraji převzala Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. - radní pro školství a kulturu Zlínského kraje.

Do soutěže se v říjnu přihlásilo ze všech oslovených základních škol ze Zlínského kraje a okresu Nový Jičín 23 škol.

V 1. kole soutěže, které proběhlo v říjnu a listopadu, si více než 500 žáků porovnalo své znalosti obecné a anorganické chemie v zábavném vědomostním testu. Ten vypracovali při hodině chemie na své škole.

Do 2. kola, které se uskutečnilo 27. ledna 2022, postoupili z každé školy 3 nejlepší žáci. Toto kolo proběhlo vzhledem k pandemické situaci formou online testu. Soutěžící si v něm prověřili své poznatky především o výskytu, vlastnostech a použití různých chemických prvků a jejich sloučenin. Zúčastnilo se jej 67 žáků z 23 ZŠ.

Třicet nejúspěšnějších žáků postoupilo do 3. kola – regionálního finále – konaného 22. března 2022. V tomto kole si soutěžící prověřili své praktické dovednosti i teoretické znalosti v chemických laboratořích školy. Tématem byly tentokrát kyseliny, zásady, neutralizace a pH. Celkový výsledek se pak skládal z výsledků 2. a 3. kola. Zároveň v tento den proběhlo v aule školy i slavnostní vyhlášení vítězů a předání hodnotných cen za přítomnosti zástupců sponzorů – společnosti DEZA, a.s., CS CABOT, s.r.o. a KAYAKU SAFETY SYSTEMS EUROPE, a.s.

A jak to všechno dopadlo? Na 1. místě se umístil žák ze ZŠ Vyhlídka z Valašského Meziříčí Michael Soušek. Stříbrnou příčku obsadila žákyně z 1. ZŠ Holešov Klára Novotníčková. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Jakub Vondráček ze ZŠ Tyršova ve Frenštátě p. R. Pro všechny finalisty byly přichystány hodnotné ceny a drobné upomínkové předměty. Tentokrát se všechny odměny nesly v hudebním duchu, ať už se jednalo o různé typy bezdrátových sluchátek nebo přenosné reproduktory.

Vítězům blahopřejeme, všem soutěžícím žákům děkujeme za účast a přejeme, aby jim zasloužené dárky přinesly v životě co nejvíce užitku.

Na závěr je nutné dodat, že z regionálního finále postupují 3 nejlepší do celostátního finále, které se uskuteční 16. června 2022 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Držíme pěsti a přejeme co nejlepší umístění.