NA ISŠ - COP VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ VYHLÁSILI NEJLEPŠÍ MLADÉ CHEMIKY ZLÍNSKÉHO KRAJE

NA ISŠ - COP VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ VYHLÁSILI NEJLEPŠÍ MLADÉ CHEMIKY ZLÍNSKÉHO KRAJE 10 Úno

Dne 9. 2. 2023 proběhlo na ISŠ – COP slavnostní vyhlášení vítězů regionálního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR.

Jedná se o největší chemickou soutěž v České republice. Je určena pro žáky 9. tříd základních škol. Ti si tak formou zábavných testů a laboratorních úloh mohou porovnat své znalosti a dovednosti v oblasti chemie. Letos byla zaznamenána v 1. kole REKORDNÍ ÚČAST V HISTORII SOUTĚŽE - 21 913 žáků ze 747 ZŠ z celé ČR.

Vyhlašovatelem soutěže je Svaz chemického průmyslu ČR, spoluvyhlašovatelem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a pořadatelem Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. V tomto školním roce probíhá v rámci celé republiky již její 11. ročník. Zlínský kraj se této soutěže účastní podeváté a organizace soutěže v tomto regionu se opět ujala naše škola. Záštitu nad soutěží ve Zlínském kraji převzala Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. - radní pro školství a kulturu Zlínského kraje.

Do soutěže se v říjnu přihlásilo ze všech oslovených základních škol ze Zlínského kraje a okresu Nový Jičín 20 škol.

V 1. kole soutěže, které proběhlo v říjnu a listopadu, si více než 450 žáků porovnalo své znalosti obecné a anorganické chemie v zábavném vědomostním testu. Ten vypracovali při hodině chemie na své škole.

Do 2. kola, které se uskutečnilo 15. prosince 2022, postoupili z každé školy 3 nejlepší žáci. Toto kolo proběhlo na půdě ISŠ – COP Valašské Meziříčí formou již náročnějšího vědomostního testu. Soutěžící si v něm prověřili své poznatky o vlastnostech a použití různých chemických prvků a jejich sloučenin a vědomosti z různých oblastí lidského života, kde se uplatňuje či využívá chemie. Zúčastnilo se jej 60 žáků z 20 ZŠ.

Třicet nejúspěšnějších žáků postoupilo do 3. kola – regionálního finále – konaného 9. února 2023. V tomto kole si soutěžící prověřili své praktické dovednosti i teoretické znalosti v chemických laboratořích školy. Tématem byly tentokrát kyseliny, zásady a neutralizace se zaměřením na vitamín C. Celkový výsledek se pak skládal z výsledků 2. a 3. kola. Zároveň v tento den proběhlo v aule školy i slavnostní vyhlášení vítězů a předání hodnotných cen za přítomnosti zástupců sponzorů – společnosti DEZA, a.s., CS CABOT, s.r.o. a GUMÁRNY ZUBŘÍ, a.s.

A jak to všechno dopadlo? Na 1. místě se umístila žákyně ze ZŠ Lešná Natálie Pavlíková. Stříbrnou příčku obsadila žákyně ze ZŠ Luhačovice Karla Kovaříková. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Michal Máčalík také ze ZŠ Luhačovice. Pro všechny finalisty byly přichystány hodnotné ceny a drobné upomínkové předměty. Vítězka získala mobilní telefon, další odměny se nesly v hudebním duchu, ať už se jednalo o různé typy bezdrátových sluchátek nebo přenosné reproduktory.

Vítězům blahopřejeme, všem soutěžícím žákům děkujeme za účast a přejeme, aby jim zasloužené dárky přinesly v životě co nejvíce užitku.

Na závěr je nutné dodat, že z regionálního finále postupují 2 nejlepší do celostátního finále, které se uskuteční 13. června 2023 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Držíme pěsti a přejeme co nejlepší umístění.