Nastavení cookies

Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".

J.A.Komenský navštívil ISŠ ve Valašském Meziříčí

J.A.Komenský navštívil ISŠ ve Valašském Meziříčí 31 Bře

J.A.Komenský navštívil ISŠ ve Valašském Meziříčí

Aneb

Po stopách věčného poutníka


„Nad zlato dražší klenot jest dítě, ale nad sklo křehčí.

Snadno se mu může ublížiti a

škoda odsud nesmírná.“

(J.A.Komenský ,Informatorium školy mateřské)


Vážení čtenáři,

naši ISŠ ve Valašském Meziříčí jistě netřeba představovat. Poskytuje vzdělání v maturitních oborech v oblasti gastronomie, elektrotechniky, chemie i strojnictví, na své si přijdou i zájemci o učňovské obory. Filozofií školy je také myšlenka: „Řemeslo má zlaté dno“ a je rozvíjena u tříletých učebních oborů, které jsou podporovány Zlínským krajem. Myslím si, že naše zázemí nám může závidět nejedna škola v kraji. Perfektně vybavené dílny pro praktickou výuku, moderní učebny pro teoretickou výuku, zázemí Domova mládeže, jídelny i nově zrekonstruované tělocvičny, to vše je k dispozici našim studentům. Opomenout nelze ani venkovní prostory vybavené pro sport i aktivní odpočinek, a to vše ve velmi pěkně upraveném areálu školy.

Abychom se však nesoustředili jen na vnější popis, pojďme nahlédnout pod pokličku samotného přístupu ke vzdělávání. Naše škola naplňuje svůj vzdělávací program pomocí moderních trendů výuky, zároveň však vede své studenty úctě k tradicím. Proto zde vznikla myšlenka projektové výuky, jenž se bude soustředit na osobnosti pro náš národ významné.

První volba padla na osobnost pro školství nejbližší – Jana Amose Komenského. Věčného poutníka, člověka, jenž na vlastní kůži prožíval muka třicetileté války, člověka, který vycházel z přesvědčení, že věci lidské nejsou v pořádku, ale nejsou ztraceny. Dají se obnovit, napravit. Podle svých slov byl mužem touhy. Po celý život si i přes těžké životní zkoušky udržel naději do budoucnosti. A kdo je naše budoucnost? Děti, žáci, studenti. Pochopíme- li Komenského životní filozofii, potom se nemusíme bát přirovnat tohoto muže k našemu národnímu bohatství.

Nejvíce je znám jako pedagog – „Učitel národů“, který otevřel Dveře jazyků dokořán, který učil lásce ke knize, který chtěl, aby školy byly místem lidskosti, ne trýzněním duševním i fyzickým. „Všechno ať plyne volně, ať je věcem vzdáleno násilí,“ bylo jeho heslem. Ve stejné době, kdy rozsáhlou dílem spojuje souhrn lidských vědomostí, sklání se k dítěti, které slabikuje první hlásky a odstraňuje mu z cesty kameny, aby nejisté krůčky o ně nenarazily.

Projektovou výuku symbolicky odstartovala třída M 2A - 28. března 2022, kdy slavíme Den učitelů. Na ni pak 30. března 2022 navázala třída PC 2. Nutno podotknout, že studenty projekt zaujal, pracovali s obrovským nasazením a jejich spokojené tváře prozrazovaly, že je tato práce těší.

Velké poděkování patří vedení naší školy za maximální podporu tohoto projektu, dále reklamnímu studiu REGAT ve Valašském Meziříčí za spolupráci , jmenovitě – p. ing. Radmile Vroubkové, která vtiskla materiálům konkrétní podobu a velmi precizně a profesionálně odvedla svou práci, a samozřejmě našim studentům za jejich úžasnou práci v příjemné atmosféře.

Za kolektiv školy

Lenka VernerováPřiložené fotografie