Integrovaná střední škola - Valašské Meziříčí


Rychlé odkazy: Mapa stránek Facebook Novinky RSS Textová verze stránky

English Deutsch Stránky v češtině
Aktuálně: Vyhlášení 4. kola přijímacího řízení pro šk. rok 2018/2019
 

Maturity - zkouška

Řeznická soutěž - 04.2012

JOIN US 2012

Hledáme mladé technické talenty - školní kolo, 01.2012

Tradice SLOVENSKO duben 2010

Cyklovýlet na Hážovské díly - 06.2011

Imatrikulace

Pomaturitní studium 2009/2010

Více fotek najdete v fotogalerii.

Aktuality & novinky

Návštěva Molièrova Tartuffa ve Zlíně

  • Publikováno: Pátek 21.04.2017
  • Zařazení aktuality: Všeobecné
  • Shrnutí: Žáci maturitních tříd M1A, M1B, N1, M3 a S3M odjeli za kulturou do Městského divadla ve Zlíně.
Návštěva Molièrova Tartuffa ve Zlíně

V úterý 11. dubna 2017 nastal první den D pro letošní maturanty - všichni psali písemnou práci z českého jazyka. A aby jejich přemýšlení nebylo rušeno, žáci maturitních tříd M1A, M1B, N1, M3 a S3M odjeli za kulturou do Městského divadla ve Zlíně. Na programu bylo klasicistní dílo nízkého stylu - komedie Tartuffe.
Děj se odehrává v Orgonově domě v Paříži v druhé polovině 17. století. Orgon si oblíbí napohled zbožného Tartuffa, kterého vezme k sobě bydlet. Tartuffe si omotá Orgona kolem prstu naoko vzletnými řečmi o Bohu. Marně se celá rodina snaží Orgonovi vysvětlit, jaký je Tartuffe pokrytec a lhář. Orgon je slepý a hluchý. Věří všemu, co Tartuffe napovídá. Nakonec se rozhodne provdat dceru Marianu za Tartuffa, i když ji přislíbil Valérovi, který ji miluje. Orgonova žena Elmíra se snaží Tartuffovi rozmluvit vdavky s Marianou. Tartuffe jí však nestoudně vyzná lásku. Elmíra se nenechá vyvést z míry a Tartuffovi se vysměje. Celou tuto scénu sleduje z úkrytu Damis a křičí, že všechno poví otci. Orgon, který když uslyší svého syna obviňovat chudáčka a pana svatého Tartuffa, ničemu nevěří a Damise vyhodí z domu. Aby si Tartuffa udobřil, přepíše na něj svůj dům. Elmíra přemluví Orgona, aby se schoval a poslouchal. Nechá si zavolat Tartuffa a začne ho svádět. Tartuffe se čím dál více rozpaluje. Za chvíli již chce po Elmíře důkaz lásky. To už je dost i na Orgona, Tartuffa vyhodí z domu. Jenomže zapomíná, že dům přepsal na Tartuffa. Navíc se Tartuffovi svěřil, že přechovává kazetu s listinami od svého, králem stíhaného, přítele. Tartuffe jde králi žalovat. Ten však, protože je moudrý, pozná, co je Tartuffe zač, a nechá ho zatknout a Orgonovi vrací dům.
Kromě Radovana Krále v roli Tartuffa viděli diváci na scéně Romanu Julinovou, Jana Řezníčka, Martu Bačíkovou, Marka Příkazkého, Janu Drgovou, Tomáše Davida, Vojtěcha Johaníka, Evu Daňkovou, Pavla Leicmana a Pavla Vacka.
Představení bylo okořeněno choulostivými scénami i aktuálními narážkami na současnou společenskou situaci a oslovilo určitě všechny návštěvníky.
„Nyní nezbývá nic jiného, než si z komedie udělat zápis do čtenářského deníku a v následujících letech se budeme těšit na prezentaci díla u ústní maturitní zkoušky," dodávají s úsměvem učitelky ČJ.

PaedDr. Hana Bolechová


 
Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazyková zkoušky Valašské Meziříčí

Palackého 49
75701 Valašské Meziříčí
571 685 222
posta@isscopvm.cz

Fotky a videa
Domov mládeže