Integrovaná střední škola - Valašské Meziříčí


Rychlé odkazy: Mapa stránek Facebook Novinky RSS Textová verze stránky

English Deutsch Stránky v češtině
Aktuálně: Vyhlášení 4. kola přijímacího řízení pro šk. rok 2018/2019
 

seminář SUSHI

Partnerská škola v polském Řešově

JUNIOR CARVING CUP 2011

Exkurze Praha - 10.2012

Polsko, Řešov - soutěž (05.2011)

Amundsen Valmezu Cup 2010

Zážitková dopoledne 2011/2012

Fotografie tříd

Více fotek najdete v fotogalerii.

Aktuality & novinky

Tisíce žáků bojují o titul nejlepšího mladého chemika

  • Publikováno: Úterý 01.11.2016
  • Zařazení aktuality: Chemické obory
  • Shrnutí: Naše škola je jedním z pořadatelů soutěže na regionální úrovni

Pátý ročník celostátní soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika České republiky je v plném proudu. Největší oborové klání svého druhu odstartovalo regionálními koly a v červnu příštího roku vyvrcholí národním finále v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
Soutěž je určena žákům devátých tříd základních škol a jejím cílem je popularizace chemie jako perspektivního studijního i pracovního oboru. Projekt probíhá za podpory Svazu chemického průmyslu ČR, Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a řady významných firem a společností. Loňského ročníku se zúčastnilo rekordních 12 000 žáků.
Na regionální úrovni se soutěž skládá ze tří kol a uskuteční se v deseti pořadatelských centrech. Role pořadatelů se ujaly SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice na Moravě, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Brno, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SUPŠ Karlovy Vary a SPŠ Otrokovice. „Krajská kola respektují potřeby jednotlivých regionů, takže jsou plně v režii pořádajících středních škol. To umožňuje těsnější spolupráci s partnerskými firmami a širší možnosti při realizaci doprovodného programu. Tím jsou exkurze v podnicích, praktické workshopy nebo besedy učitelů s personalisty," vysvětluje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizuje.

První soutěžní kolo se odehraje přímo na základních školách a formou testu prověří teoretické znalosti. Učitelé žáky sami otestují a tři nejúspěšnější vyšlou do kola druhého. To se již uskuteční v prostorách pořádající střední školy. Zde mladí chemici absolvují další test, tentokrát už náročnější. „Snažíme se, aby zadání otázek bylo zábavné a poučné zároveň. I složitější látku lze totiž podat tak, aby žáky od chemie neodradila. Třicítka nejúspěšnějších řešitelů postoupí do třetího kola, které prověří jejich praktické dovednosti v laboratoři," přibližuje Jarmila Tyšerová z ISŠ-COP Valašské Meziříčí, jejíž škola vytvořila soutěžní zadání regionálních kol.

Celostátní finále se uskuteční 13. června 2017 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a přivítá čtyřicet nejlepších účastníků soutěže. Z každého regionu postoupí tři nejúspěšnější žáci, kteří budou doplněni dalšími podle míry účasti v druhém kole. SPŠ Otrokovice pro menší pole působnosti vyšle pouze dva finalisty. Mladí chemici nejprve podstoupí testování teoretických znalostí a poté se zhostí vypracování laboratorní úlohy. Zadání obou soutěžních částí je týmovou prací pořádající fakulty. „Celostátní finále je exkluzivní a vysoce prestižní událostí, která má charakter silného motivačního zážitku. Nadaní mladí chemici se na jeden den promění v naše studenty a na vlastní kůži si vyzkouší, jaké to je být vysokoškolákem. Čeká je práce v nejmodernějších laboratořích, konzultace s vynikajícími odborníky, přitažlivý zábavný program, oběd v menze nebo ubytování na kolejích. Pro mnohé finalisty to může být zážitek natolik inspirativní, že se k nám po maturitě vrátí, aby u nás dokončili své vzdělání," konstatuje Petr Kalenda, děkan FChT Univerzity Pardubice.

Všichni finalisté se mohou těšit na hodnotné ceny, ti nejlepší pak na iPad, dotykový mobilní telefon nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta navíc poskytne prvním pěti finalistům příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na FChT Univerzity Pardubice. „Mladý chemik se stává rok od roku populárnějším nejen svým rozsahem a zábavným pojetím, ale i díky velmi atraktivním cenám, které naděluje soutěžícím. Za to patří poděkování všem jeho partnerům, bez jejichž podpory by to nebylo možné," podotýká Gabriela Čebišová za organizátory.

Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika vznikla v roce 2007 jako výsledek spolupráce společnosti Synthesia (člen skupiny Agrofert) a Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích. Původně malé regionální klání vzbudilo velký zájem škol i podniků a v současné době probíhá již pátým rokem celostátně. „Mladý chemik je momentálně největším projektem v oblasti popularizace chemie na základních školách a představuje funkční propojení všech stupňů školství s průmyslovým odvětvím. Je také klíčovou aktivitou Sektorové dohody - Dorost pro chemický průmysl, strategického plánu dlouhodobé podpory technického vzdělávání. Vedle řady firem chemického průmyslu, které Mladého chemika podporují v rámci regionálních kol, vstoupilo letos do dění i MŠMT, které se stalo spoluvyhlašovatelem soutěže. Stále rostoucí oblíbenost klání a zaplňující se třídy středních průmyslových škol i technických univerzit jsou příslibem, že aktuální nedostatek technicky vzdělaných odborníků na trhu práce by v horizontu několika let mohl být minulostí," uzavírá Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, generálního partnera celostátního finále.

Více informací na
www.mladychemikcr.cz

 

Poděkování partnerům
Pořadatel celostátního finále:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice
Vyhlašovatel a generální partner:
Svaz chemického průmyslu České republiky
Spoluvyhlašovatel:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky
Marketingový partner:
Czech marketing, s.r.o.
Mediální partneři:
CHEMAGAZÍN, s.r.o., 5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Česká chemie, Radio Blaník, Radio Haná, Televize Přerov s.r.o.
Pořadatelé regionálních kol:
Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského Ostrava, Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary a Střední průmyslová škola Otrokovice

Partneři regionálních kol:
Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., Spolchemie, a.s., Unipetrol, a.s.,Teva Czech Industries s.r.o., Farmak, a.s., Glanzstoff - Bohemia s.r.o., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., Oncomed Manufacturing a.s., Synthon, s.r.o., Zentiva Praha, BorsodChem MCHZ, s.r.o., DEZA, a.s., Fatra, a.s., CS CABOT, spol. s r. o., Hexion Specialty Chemicals, a.s., Sokolovská uhelná, a.s., Continental Barum, s.r.o. Otrokovice, Biocel Paskov, a.s., Ústecký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Odborový svaz ECHO, Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka, Alfredo catering, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s. r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner s r.o., ABL&E - JASCO, Eppendorf Czech & Slovakia, s.r.o., AGROFERT, a.s., MERKAT,spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., ZO OS Echo Synthesia, Svět techniky Ostrava, KAVALIERGLASS, a.s., Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice


 
Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazyková zkoušky Valašské Meziříčí

Palackého 49
75701 Valašské Meziříčí
571 685 222
posta@isscopvm.cz

Fotky a videa
Domov mládeže